piątek, 10 czerwca 2011

Prince & Sheila EPrince'owi jako multiartyście poświęcimy serię kilku postów, bo jego dorobek muzyczny i ogólnie artystyczny jest zbyt duży. Ale spod jego skrzydeł wyłoniło się kilka mniej lub bardziej znanych gwiazd m.in. Sheila właśnie.
85'
Właściwie nazywa się Sheila Escovedo (ur. 12 grudnia 1957 w Oakland w stanie Kalifornia) – amerykańska wokalistka, aktorka, muzyk, perkusista oraz skrzypaczka. Znana przede wszystkim z występów w grupie muzycznej Prince'a. Debiutowała natomiast u boku jazzowego pianisty George’a Duke’a. Escovedo jest córką perkusisty Pete'a Escovedo. Sheila nigdy nie planowała zostać perkusistką. Gdy miała 15 lat jej ojciec z powodu choroby musiał przerwać występy ze swoim zespołem. Sheila nigdy nie grała na perkusji, ale znała piosenki ojca, więc postanowiła go zastąpić. Zacznijmy od tego, ze Prince miał romans praktycznie z każdą kobietą, z którą współpracował. Sheilę poznał w 1978 na koncercie, gdzie występowała ze swoim ojcem. Po koncercie podszedł do niej wraz ze swoim basistą i powiedział jej "We were just fighting about which one of us would be the first to be your husband" i stwierdził, że któregoś dnia dołączy do jego zespołu. Tak też się stało kila lat później. W 1984 roku Sheila pojawiła się na nagraniu 'Erotic City' (piosenka była B-sidem do Let's go crazy z płyty Purple Rain), która została wykorzystana w okrojonej wersji w filmie Motion Picture Girl 6. Następnie nagrała płytę (z pomocą Prince'a oczywiście), z której pochodzi hit 'The Glamorous Life' (7 miejsce na Hot 100 w 84).

Jej krótki występ często otwierał koncerty w trakcie Purple Rain Tour. W tym samym czasie współpracujący duet rozpoczął romans, w trakcie gdy Prince spotykał się jeszcze z siostrą bliźniaczką swojej gitarzystki. Trochę to poplątane, ale wierzcie mi, w życiu Prince'a miały miejsce jeszcze róóóóżne intrygujące, hym, sytuacje. W 1985 roku wydała kolejną płytę, która przyniosła hit "A love Bizarre". (świetny performance -  Parade Tour, 
1986,)


Piosenka ta należy do jednej z ulubionych moich i Margaret, ma dla nas szczególny charakter sentymentalny no i wiąże się z kilkoma wspomnieniami. Na obu tych piosenkach "słychać" Prince'a. 
Sheila dołącza do niego w roku 1987 (zaraz po jego rozstaniu z The Revolution)

<Sing 'O' the Times era>


Sheila, Prince & Cat
                                                


(Lovesexy tour)


 i jest jego perkusistką do końca lat 80. Później zajmuje się karierą solową, a od 2001 roku jest stałym członkiem zespołu Ringo Starra - All Star Band. Sheila pojawiła się również na wielu koncertach i występach Prince'a, brała udział w jego 20Ten Tour i aktualnej Welcome 2 America Tour. 

Ponadto współpracowała z Lionelem Richie, Marvinem Gaye, Herbie Hancockiem, Dianą Ross, Steve Wonderem, Whitney Houston, Babyface, Mariah Carey czy Céline Dion. W 2004 wystąpiła sesyjnie (na instrumentach perkusyjnych) na albumie Jest grupy Budka Suflera. Razem ze swoim managerem Lynnem Mabrym prowadzi fundację Little Angel Bunny Foundation wykorzystującą muzykę oraz sztukę jako terapię pomagającą porzuconym i molestowanym dzieciom w ramach systemu opieki zastępczej.
Jestem ciekawa czy Sheila pojawi się 15 czerwca w Sali Kongresowej ;)


Sheilę możecie zobaczyć również:
'87
'88


http://www.lopeztonight.com/music/prince3.php

Bardzo lubię i cenię Sheilę, jest dość pozytywną postacią, w młodości była bardzo ładna, a teraz jak na 54-latkę, bardzo dobrze wygląda, genialnie gra na perkusji, poza tym ma czarującą barwę głosu i uważam, że to jedna z najlepszych protegowanych Prince'a  :)
Betty

2 komentarze:

  1. Dzięki za tę historię, naprawdę wiele się dowiedziałem. Także uwielbiam A Love Bizzare, dzisiaj już 12 minutowych hitów nie uświadczysz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za miły komentarz, zgadza się! ;)

    OdpowiedzUsuń